Cięcie wodą
Bez kategorii

Maszyny wykorzystywane do cięcia wodą

Cięcie wodą to jedna z metod, którą wykorzystuje się do obróbki metali. Cięcie polega na rozdzielaniu materiału za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Można wykorzystywać ścierniwo lub ciąć samą wodą. Cięcie to wykonuje się nie tylko na metalach, ale również i innego rodzaju materiałach. Dowiedz się więcej o tej metodzie obróbki materiałów!

Cięcie wodą – co warto wiedzieć o tej metodzie?

Cięcie wodą wykorzystuje się nie tylko do obróbki metali, ale również do takich materiałów jak szkło, drewno, tworzywa sztuczne, kamienia, skóry czy gąbki. Materiał ten nie ulega obróbce termicznej (czyli z wykorzystaniem wysokiej temperatury), dzięki czemu korzystając z tych usług można liczyć na precyzję i wysoką jakość krawędzi. Materiały nie wymagają dalszej obróbki. Narzędziami, które wykorzystuje się do cięcia wodą to maszyny WaterJet.

Maszyny do cięcia strumieniem wody

Istnieją dwa rodzaje maszyn, które wykorzystuje się do cięcia wodą. Pierwszy rodzaj posiada wyłącznie głowicę, którą wykonuje się cięcie. Maszyna ta składa się ze: stołu roboczego, pompy wodnej, układu podawania, systemu sterowania CNC  oraz z nowoczesnego oprogramowania i szafki sterowniczej. Dodatkowo taka maszyna może zostać wyposażona w dodatkowe głowice tnące 2D lub 3D.

Drugi rodzaj maszyny wyposażony jest w głowicę wodną i plazmową. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki tej maszynie możliwa jest obróbka za pomocą plazmy, jak i cięcie wodą.

Dobór odpowiedniej maszyny powinien być precyzyjny i trafny. Dlatego też, jeśli stoisz przed zakupem takiej maszyny, to koniecznie skorzystaj z usług firmy, która oferuje również profesjonalne doradztwo. Wiele firm umożliwia próbne cięcie, dzięki czemu można poznać zarówno zalety, jak i wady obróbki materiałów na danej maszynie.

Cięcie strumieniem wody

Główne zalety maszyny WaterJet

Obróbka materiałów wodą jest coraz powszechniejsza nie tylko ze względu na efekty, jakie można otrzymać. Obrabiać można różnorodne materiały, dzięki czemu maszyna ta w 100% może zostać wykorzystana. Brak oddziaływania cieplnego to kolejna zaleta rej metody. To, co przekonuje również użytkowników tej maszyny to możliwość seryjnego i jednostkowego wytwarzania detali oraz niskie koszty eksploatacyjne.