Księgowa Gniezno
Bez kategorii

Jakie prawa musi znać księgowa? Czy ponosi odpowiedzialność za błędy?

Praca księgowej nie należy do najłatwiejszych. Często wiąże się z dużą odpowiedzialnością, szczególnie, gdy firma dla której pracuje obraca bardzo dużymi pieniędzmi. Czy księgowa Gniezno ponosi odpowiedzialność w razie popełnienia błędu? Jakie prawa musi znać księgowy i na czym dokładnie polega ta praca? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając dalszą część artykułu.   

Na czym polega zawód księgowej?

Choć zawód księgowej kojarzy nam się głównie z prowadzeniem ksiąg rachunkowych firmy, jest on dużo bardziej złożony. Księgowa Gniezno musi posiadać szeroką wiedzę prawną z dziedziny rachunkowości, a także podatków. Dawniej praca księgowego opierała się na liczeniu przychodów i wydatków firmy. Dziś, choć samo liczenie jest mniej uciążliwe, ze względu na ułatwienia jakimi są specjalne programy, to musi znać wiele ustaw oraz rozporządzeń dotyczących już nie tylko rachunkowości, ale również podatków, a nawet kredytów.

księgowa Trzemeszno

Jakie przepisy prawa powinna znać księgowa Gniezno?

Jeżeli nie lubisz się uczyć, zapamiętywać definicji i operować nimi na swoją korzyść nie zostaniesz księgową/księgowym. Podstawowymi przepisami prawnymi, jakie powinna znać księgowa Trzemeszno, są trzy akty prawne dotyczące podatków:

  • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych – te prawa potrafią się zmieniać co rok, dlatego księgowa musi być na bieżąco;
  • o podatku dochodowym od osób prawnych – obejmuje on chociażby podatek CIT;
  • Ustawa o podatku od towarów i usług – to akt prawny, który określa naliczanie i zapłatę podatku VAT.

To podstawy, jeśli chodzi o podatki. W dziedzinie rachunkowości jest jeden najważniejszy akt prawny – ustawa o rachunkowości. Określa ona, w jaki sposób należy prowadzić rachunkowość firmy.

Czy księgowa ponosi odpowiedzialność w razie popełnienia błędu?

Wiele osób mając problem z połapaniem się w polskim prawach, przepisach i ładach woli powierzyć rachunkowość firmy biurom rachunkowym. Jednak należy pamiętać, iż ordynacja podatkowa wyraźnie wskazuje, że to podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Mimo wszystko księgowa czy biuro rachunkowe ponosi pewną odpowiedzialność za popełnione błędy. Osoba, której zlecono prowadzenie księgowości naszej działalności podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do dwóch lat gdy:

  • nie prowadziła ksiąg rachunkowych w zleconym zakresie, prowadziła je wbrew przepisom ustawy o rachunkowości lub podawała w tych księgach nierzetelne dane;
  • nie sporządziła sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej bądź sporządziła je niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości lub zawarła w tych sprawozdaniach nierzetelne dane.